آموزش نوازندگي سه تار
ژوئن 26, 2018
MBA مرکز مشاوره روانشناسی
ژوئن 26, 2018

MBA نفت ، گاز و انرژی

مدیریت انرژی چیست | ?what is energy management

مدیریت انرژی شامل برنامه ریزی و عملیات تولید انرژی برای واحدهای مصرف انرژی است. مدیریت انرژی، اهدافی مانند حفاظت از منابع، حفاظت از محیط زیست و صرفه جویی در هزینه ها در زمان هایی مد نظر قرار می دهد که کاربران به انرژی دسترسی داشته باشند. مدیریت انرژی ارتباط نزدیکی با مدیریت محیط، مدیریت تولید، تدارکات و سایر فعالیت های تجاری دارد.

یکی از بخش های اصلی مدیریت انرژی، مدیریت تجهیزات است زیرا بخش بزرگی (25%) از هزینه های عملیاتی به هزینه های انرژی مرتبط هستند. در اینجا، وظیفه اصلی مدیریت انرژی ، کاهش هزینه ها برای تامین انرژی مورد نیاز ساختمان ها و ممانعت از وارد شدن خلل به این فرایند است.

سیستم مدیریت انرژی|Energy Management System 

سیستم مدیریت انرژی | Energy Management System ، یک سیستم کامپیوتری است که اپراتورهای شبکه های برق الکتریکی از آن برای کنترل، نظارت و بهینه سازی عملکرد سیستم تولید یا انتقال استفاده می کنند.

علاوه بر این ، از سیستم مدیریت انرژی برای کنترل مرکزی دستگاه هایی مانند واحدهای HVAC و سیستم های روشنایی محل هایی مانند رستوران ها بهره می برند. همچنین، این سیستم از طریق انجام عملیات های نظارتی و ارزیابی به مدیران ساختمان و تسهیلات  امکان می دهد تا اطلاعات لازم را جمع آوری کرده و در مورد فعالیت های انرژی در محل ها خاص ساختمان ، تصمیم بگیرند.

با توجه به کارآمدی سیستم مدیریت انرژی و وسعت دانش و اطلاعاتی که فارغ التحصیلان رشته مدیریت انرژی به دست می آورند، بازار کار مدیریت انرژی رو به رشد بوده و این افراد می توانند در بخش های دولتی مانند وزارت نفت، شرکت ملی گاز، سازمان انرژی های نو ایران، سازمان بهره وری انرژی، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان انرژی اتمی ، وزرات صنعت و معدن ، شرکت های برق و وزارت راه و شهرسازی مشغول به کار شوند.

نرم افزار مدیریت انرژی چیست

نرم افزار مدیریت انرژی، یک برنامه کامپیوتری است که اطلاعات دریافتی را به صورت اتوماتیک یا دستی تجزیه و تحلیل کرده و نتایج را به صورت سخت افزاری و در قالب گزارش، هشدار ، دستور قطع و وصل یا تنظیم سیستم ارائه می کند. این نرم افزار، جز ابزارهای مدیریتی کارآمد و قدرتمند بوده و می تواند به کاهش چشمگیر هزینه ها و کاهش آلودگی کمک کند.

کارکردها و عملیات هایی که نرم افزار مدیریت انرژی انجام می دهد شامل :

 • جمع آوری اطلاعات از بخش های مختلف و مرتب و دسته بندی آنها
 • صادر کردن انواع گزارش های فنی و مقایسه ای
 • نظارت وتنظیم انرژی مصرفی
 • صدور عملی هشدار و اجرای اتوماتیک فرمان ها

انواع نرم افزارهای مدیریت انرژی

نرم افزارهای مدیریت انرژی که به منظور نظارت بر مصرف انرژی و کاهش هزینه ها مورد استفاده قرار می گیرند شامل:

نرم افزارهای تحلیلی فنی و مجاسبات انرژی:

این نرم افزار، محاسبات میزان سرمایش و گرمایش ، آب، روشنایی، فن ها، و موتورها را انجام  می دهد.

نرم افزارهای مونیتورینگ انرژی:

این نرم افزار، میزان مصرف انرژی را به صورت لحظه ای و یا دوره ای نشان می دهد.

نرم افزار مدیریت مصرف و هزینه انرژی :

این نرم افزار، مانند نرم افزارهای مونیتورینگ انرژی ، اطلاعات را دریافت کرده و با توجه به خواست و نیاز مشتری آنها را تحلیل و تجریه نموده و به کاربر در کاهش هزینه ها و مصرف انرژی کمک می رساند.

سیستم های هوشمند مدیریت ساختمان یا Building Management System :

این نرم افزار ، از زیرشاخه های مدیریت انرژی است که از سخت افزار ها و نرم افزار ها برای تحلیل شرایط محیطی و انجام اقدام عملی استفاده می کند.

فرآوری و انتقال گاز

از میان کشورهای خاورمیانه، کشور ما ایران، دومین رتبه را در تولید ذخایر گاز طبیعی دارد. با توجه به اینکه گاز طبیعی، یکی از منابع پاک و با کیفیت بوده و ارزش افزوده و میزان صادرات آن هم زیاد است ، بنابراین نقش مهمی در توسعه اقتصادی و صنعتی کشور ایفا می کند. فرآوری و انتقال گاز ، فرایند هزینه بری بوده و باید برای انجام آن، برنامه ریزی خاص و دقیقی انجام شود تا کشور به اهدافش دست یافته و در صنعت گاز توانمند تر شود.

اهمیت نفت و گاز در جهان

نفت و گاز طبیعی ، از جمله مهمترین منابع تامین انرژی هستند  به طوری که، نفت خام حدود 45 درصد و گاز طبیعی 25 درصد از انرژی دنیا را تامین می کنند. از این جهت، اهمیت نفت و گاز در جهان و در معاملات سیاسی و اقتصادی مشخص است و نمونه های عملی نشان دادند که نفت و گاز،  نقش تعیین کننده ای در روابط بین الملل ایفا می کند.

کشورهای جهان از نظر داشتن منابع و ذخایر انرژی به دو دسته تقسیم می شوند:

دست اول که جز مصرف کنندگان اصلی ذخایر انرژی بوده اما سهم کوچکی از ذخایر نفت و گاز دارند. به عنوان مثال کشورهای صنعتی  OECD، 62 درصد از نفت جهان را می سورانند در حالی که فقط 7 درصد از منابع مورد نیازشان را در اختیار داشته و قادر به تامین 34 درصد از آنها هستند.

دسته دوم ، کشورهای خاورمیانه هستند که بیش از 65 درصد از منابع نفت و گاز جهان را تامین کرده و فقط 4.8 درصد از این انرژی ها را مصرف می کنند.

از جمله سیاست های اساسی که کشورهایی مصرف کننده در پیش می گیرند ، تامین مطمئن انرژی و امن کردن عرضه نفت و گاز است. عرضه نفت و گاز زمانی برای این مصرف کنندگان امن خواهد بود که این سوخت با قیمت مناسب برای آنها فراهم شود. چشم انداز مصرف نفت و گاز در جهان نشان می دهد که ذخایر کشورهای بزرگ صنعتی رو به کاهش بوده و آینده تاریکی در انتطارشان است زیرا با استخراج بیش از حد منابع طبیعی خود،  موجب زوال منابع و وابسته کردن هر چه بیشتر کشورهای مصرف کننده می شوند.

مدیریت عملیات| operation management

مدیریت عملیات | operation management، حوزه ای از مدیریت است که به طراحی و مدیریت محصولات ، خدمات، فرایندها و زنجیره تامین ارتباط دارد. هدف از مدیریت عملیات ، دست پیدا کردن، توسعه دادن و استفاده از مواد و منابع اولیه برای ارائه خدمات و برآورد کردن نیاز مشتریان یک کسب و کار است. مدیریت عملیات، برنامه کوتاه مدتی است که موجب می شود کارکنان و مدیران کمتر برای کسب تکلیف و  نظارت بر کارها به یکدیگر مراجعه کنند.

به طور معمول، مدیریت عملیات در سه سطح انجام می شود:

 • سطح راهبردی : این سطح، مواردی مانند موقعیت و وسعت کار، تجزیه و تحلیل سامانه ها، طراحی زنجیره تامین  و تصمیم گیری برای ساختار سازمان را در بر می گیرد.
 • سطح تاکتیکی: این سطح، شامل روش های مدیریت پروژه، انتخاب تجهیزات، جایگزینی ،تعیین ساختارهای ضروری و آنالیز بهره وری کار است.
 • سطح عملیاتی: این سطح، مواردی مانند حمل و نقل مواد، برنامه ریزی و کنترل تولید، نگهداری تجهیزات ، مدیریت موجودی ، کنترل کیفیت و بازرسی و سیاست های تعمیرات را شامل می شود.

علاقمندان جهت ثبت نام با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

 • 02128427862
  09918095791
  09918095794
  09918095785

آدرس سایت: www.irmedi.com