شرایط ورود به رشته ریاضی به علاوه دروس و شرایط بازار کار

راز ساخت یک رزومه حرفه ای
می 17, 2018
همه چیز درباره تحصیل در بهترین شرایط در کشور استرالیا
می 17, 2018

شرایط ورود به رشته ریاضی به علاوه دروس و شرایط بازار کار

معرفی رشته ریاضی

رشته ریاضی یکی از رشته های گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی می باشد و افراد علاقمند به این رشته مي‌توانند پس از قبولی در کنکور، به ادامه‌ي تحصيل در رشته ریاضی بپردازند.

ریاضیات بر خلاف تصور بعضی از افراد یکسری فرمول و قواعد نیست که همیشه و در همه‌جا بتوان از آن استفاده کرد بلکه ریاضیات درست فهمیدن صورت مساله و درست فکر کردن برای رسیدن به جواب است و برای به دست آوردن این توانایی، دانشجو باید صبر و پشتکار لازم را داشته باشد تا بتواند حتی به مدت چندین ساعت در مورد یک مساله ریاضی فکر کرده و در نهایت با ابتکار و خلاقیت آن را حل کند.

دوره‌ ي کارشناسي این رشته مانند ساير رشته‌ها، 4 سال طول مي‌کشد و داراي 136 واحد درسي است. در مقطع کارشناسي، اين رشته، گرايش‌بندي نشده‌است و تنها کساني که اين رشته را تا مقاطع بعدي، يعني کارشناسي ارشد يا دکتري ادامه می­‌دهند، مي‌توانند گرايش مورد علاقه‌ي خود را به‌طور آکادميک دنبال کنند.

گرایش های رشته ریاضی در مقطعه کارشناسی ارشد

رشته ریاضی در مقطع کارشناسی ارشد از 2 گرایش اصلی تحت عنوان ریاضی کاربردی و ریاضی محض تشکیل شده است

هر یک از این گرایش ها خود از چندین شاخه و هر یک از این شاخه ها چندین زیرشاخه تشکیل شده اند. در این قسمت به معرفی گرایش ها و زیرشاخه های آن ها پرداخته ایم.

شاخه های رشته ریاضی کاربردی عبارتند از:

آنالیز عددی، تحقیق در عملیات، نظریه گراف و ترکیبات، معادلات دیفرانسیل، نظریه رمز و کریپتوگرافی، ریاضیات مالی، ریاضیات صنعتی و بهینه سازی

شاخه های رشته ریاضی محض عبارتند از:

آنالیز ریاضی(شامل زیرشاخه های آنالیز تابعی ،آنالیز مختلط و آنالیز هارمونیک)، جبر(شامل زیرشاخه های نظریه گروه ها، حلقه ها و مدول ها)، هندسه(شامل زیرشاخه های هندسه دیفرانسیل، هندسه جبری و هندسه منیفلد)، توپولوژی(شامل زیرشاخه های توپولوژی دیفرانسیل و توپولوژی جبری)، منطق و فلسفه ریاضی و نظریه اعداد.

با توجه به اینکه در مقاطع تحصیلات تکمیلی به جنبه‌های پژوهشی، تحقیقاتی و کاربردی با دیدی عمیق­تر پرداخته می‌شود، فارغ‌التحصیلان این مقاطع دارای توانایی های علمی و تحقیقاتی و محاسباتی زیادی هستند و در کارهای اجرایی نقش مهم و ارزنده‌ای دارند.

در مقطع دکتری، دانشجویان ضمن افزایش مراتب علمی خود در یک زمینه خاص، قدرت ، توان و صلاحیت خود را در جهت انجام طرحهای تحقیقاتی در سطح ملی و منطقه‌ای افزایش می‌دهند و قادر به توسعه مرزهای دانش و رفع معضلات علمی و اجرایی از طریق پژوهش می‌باشند.

فارغ‌التحصیلان مقاطع تحصیلات تکمیلی می‌توانند با توجه به تخصص ویژه خود، در مراکز علمی و پژوهشی، مراکز تحقیقاتی، دانشگاهها و صنایع و مراکز آموزش عالی به عنوان عضو هیات علمی یا عضو پژوهشی جذب گردند.

بازار کار رشته ریاضی

کاربرد ریاضی در علوم مختلف انکارناپذیر است. برای مثال مبحث آنالیز تابعی در مکانیک کوانتومی، کاربرد بسیاری زیادی دارد و یا در بیشتر رشته‌های مهندسی معادله «لاپ لاسی» که یک معادله ریاضی است، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در جامعه‌شناسی نیز نظریه احتمال و نظریه گروهها نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. در کل باید گفت که همه صنایع ،‌زیر ساخت ریاضی دارند و به همین دلیل در همه مراکز صنعتی و تحقیقاتی دنیا، ریاضیدانها در کنار مهندسان و دانشمندان سایر علوم حضوری فعال دارند و آنچه در نهایت ارائه می‌شود، نتیجه کار تیمی آنهاست.

در جامعه ما مکان مشخصی برای جذب فارغ‌التحصیلان ریاضی وجود ندارد اما یک لیسانس ریاضی به دلیل نظم فکری و بینش عمیقی که در طی تحصیل به دست می‌آورد، می‌تواند با مطالعه و تلاش شخصی در بسیاری از شغل‌ها ، حتی شغل‌هایی که در ظاهر ارتباطی با ریاضی ندارد موفق گردد.

اگر در جامعه ما مشاغل جنبه علمی داشته باشند، قطعا به تعداد قابل توجهی ریاضیدان نیاز خواهیم داشت چون یک ریاضیدان می‌تواند مشکلات را به روش علمی حل کند.

البته این به آن معنا نیست که در حال حاضر هیچ فرصت شغلی برای یک ریاضیدان وجود ندارد اما باید حضور ریاضیدانها در مراکز تحقیقاتی و صنعتی پررنگتر باشد .

هرچقدر که شغل یک فرد تخصصی‌تر شود، میزان ریاضیاتی که لازم دارد، بیشتر می‌گردد.

برای مثال یک مهندس الکترونیک از آنالیز تابعی و فرآیندهای تصادفی استفاده می‌کند و یا یک برنامه‌ریز پروژه‌های اقتصادی از مطالب پیشرفته آماری مانند سریهای زمانی ، به عنوان ابزار کار یاری می‌گیرد.

به همین دلیل امروزه تربیت متخصصان علم ریاضی، یعنی افرادی که قادر هستند ریاضیات مورد نیاز را آموزش

داده و یا تولید کنند، اهمیت بسیار زیادی دارد. چرا که لازمه پیشرفت در تکنولوژی توجه به دانش ریاضی می‌باشد .

فارغ‌التحصیلان ریاضی می‌توانند پس از پایان تحصیلات، در ادارات دولتی برای مسوولیتهایی که به نوعی با تجزیه و تحلیل مسائل سروکار دارند، در بخش‌ خصوصی در اموری همانند طراحی سیستم ها در امر بهینه‌سازی و بهره‌وری ، در بخش صنعت برای اموری همانند مدل‌سازیهای ریاضی و در آموزش و پرورش و … ، مسوولیت های متفاوتی را به عهده گیرند.

شرایط ورود به رشته ریاضی

این رشته در حال حاضر با گرایش ریاضیات و کاربردها وجود دارد و افراد متقاضی می توانند بعد از گرفتن مدرک دیپلم و شرکت در کنکور در صورتی که رتبه مناسبی کسب کنند در یکی از دانشگاه های آزاد یا دولتی تحصیل کنند.

این رشته در کارشناسی ارشد گرایش­های متنوع­ تری داشته که افراد می توانند با توجه به علاقه و حوزه کاری در هر کدام از آن ها تحصیل کنند.

بیشتر دروس این رشته محاسباتی و تحلیلی است. پس از اتمام دوره کارشناسی، داوطلبان می‌توانند در آزمون سراسری کارشناسی ارشد که به صورت متمرکز از سوی سازمان سنجش کشور برگزار می‌شود شرکت کنند و پس از آزمون و کسب موفقیت در آن به دوره کارشناسی ارشد راه یابند. تعداد زیادی از شرکت کنندگان در این مقطع تحصیلی پس از فراغت از تحصیل در دوره کارشناسی ارشد جذب بازار کار شده‌اند و تعدادی نیز پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد جذب مراکز علمی کشور می‌شوند.

فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی ارشد، در صورت تمایل می‌توانند در آزمون دوره دکترای ریاضی که توسط سازمان سنجش برگزار می‌شود شرکت کنند.

پس از کسب رتبه لازم، مجاز به مصاحبه در دانشگاه  های موردنظر می شوند و در صورت کسب نمره لازم در مصاحبه می تواند در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهد.

فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری در مراکز علمی و پژوهشی کشور از جمله مراکز جذب فارغ‌التحصیلان این رشته مشغول به کار می‌شوند. همچنین می‌توانند به عنوان عضو هیات علمی دانشگاهها به کار تحقیق و تدریس در دانشگاه بپردازند.

دروس امتحانی آزمون کارشناسی رشته ریاضی:

منابع این رشته در برای قبولی درمقطع کارشناسی عبارت است از:

1-عمومی ها: ادبیات فارسی، عربی، دین و زندگی، زبان خارجه.

2-تخصصی ها: ریاضیات، فیزیک و شیمی

دروس امتحانی آزمون کارشناسی ارشد رشته ریاضی

 1. زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)
 2. دروس پایه (ریاضیات عمومی (1و2)، معادلات دیفرانسیل، مبانی علوم ریاضی، مبانی ماتریس ها و جبرخطی مبانی آنالیز ریاضی، مبانی آنالیز عددی و مبانی احتمال)
 3. آنالیز ریاضی
 4. مبانی جبر و مبانی ترکیبیات
 5. جبر خطی عددی، بهینه سازی خطی و نظریه مقدماتی معادلات دیفرانسیل
 6. احتمال (1و2) و فرایندهای تصادفی

دروس امتحانی آزمون دکتری رشته ریاضی کاربردی

 1. مجموعه دروس تخصصی کارشناسی شامل (مبانی آنالیز ریاضی – آنالیز ریاضی – مبانی ماتریس ها و جبر خطی – مبانی آنالیز عددي)
 2. مجموعه دروس تخصصی کارشناسی ارشد شامل (آنالیز عددي پیشرفته – آنالیز حقیقی – تحقیق در عملیات پیشرفته 1)
 3. استعداد تحصیلی
 4. زبان انگلیسی

دروس امتحانی آزمون دکتری رشته ریاضی محض

 1. مجموعه دروس تخصصی کارشناسی شامل (مبانی آنالیز ریاضی – آنالیز ریاضی – مبانی ماتریس ها و جبر خطی – مبانی جبر)
 2. مجموعه دروس تخصصی کارشناسی ارشد شامل (جبر پیشرفته – آنالیز حقیقی)
 3. استعداد تحصیلی
 4. زبان انگلیسی

  نتیجه گیری نهایی:

  از آنجا که ریاضیات ورود به عرصه‌های ناشناخته و کشف قوانین آن است ، علاقمندی به مباحث ریاضی از همان دوران تحصیل در دبیرستان مشخص می‌شود.

  همین علاقمندی است که می‌تواند راه‌های بسیار سخت را برای دانشجوی این رشته هموار سازد.

  این رشته نیازمند دانشجویانی است که از نظر ذهنی آمادگی جذب ایده‌های جدید را داشته باشند و بتوانند الگوها و نظم را درک کرده و مسائل غیرمتعارف را حل کنند. به عبارت دیگر یک روحیه علمی ، تفکر انتقادی و توانایی تجزیه و تحلیل داشته باشند.

  جهت اخذ مدرک معادل کاردانی تا دکتری با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

02128427862
09918095791
09918095794
09918095785