چگونه مدرک بین المللی از آکادمی های آمریکا، انگلستان، آلمان، کانادا بگیریم ؟
سپتامبر 20, 2018
سیستم تهویه مطبوع الکتریکی VRF چیست؟
سپتامبر 22, 2018

رشته های دانشگاهی

رشته های دانشگاهی

افرادی که موفق به دریافت مدرک دیپلم متوسطه و یا پیش دانشگاهی می شوند با توجه به نوع مدرک دیپلم خود می توانند وارد دانشگاه شده و در یکی از رشته های دانشگاهی ادامه تحصیل دهند. اینکه دیپلم علوم تجربی داشته باشید یا ریاضی یا هنر و علوم انسانی در رشته تحصیلی شما در دانشگاه تاثیر مستقیم دارد، البته افرادی که دیپلم ریاضی و تجربی دارند، می توانند در رشته های علوم انسانی و هنر هم تحصیل کنند اما این موقعیت و فرصت برای دیپلمه های انسانی و هنر قرار داده نشده است. در هر صورت اینقدر تنوع رشته های دانشگاهی زیاد و بالا است که قطعا علاقمندان به ادامه تحصیل رشته مورد علاقه خود را پیدا می کنند. در ادامه بخشی از رشته های تحصیلی هر یک از این گروههای آموزشی را توضیح می دهیم.

رشته های علوم ریاضی

افرادی که دیپلم ریاضی فیزیک هستند، می تواند در رشته های مهندسی برق، معماری، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، مهندسی نفت، مهندسی معدن، مهندسی مواد، رشته ریاضی، علوم کامپیوتر، شیمی، مراقبت پرواز، مهندسی شهرسازی و مهندسی ایمنی ادامه تحصیل بدهند. همه این رشته های دانشگاهی به صورت تئوری و عملی در دانشگاهها تدریس می شوند. مثلا رشته مهندسی برق در خصوص تعمیرات برقی، ساخت ابزار آلات برقی، کار با وسایل الکترونیک دروس تجربی و عملی ارائه می دهد. در رشته مهندسی کامپیوتر سخت افزار و نرم افزار آن آموزش داده می شود و افرادی که در این رشته تحصیل می کنند، می توانند در زمینه برنامه نویسی یا تعمیرات و یا نوع آوری سخت افزاری مشغول به کار شوند. در رشته مهندسی پزشکی افرادی که فارغ التحصیل می شوند، باید بتوانند با استفاده از ریزپردازنده ها و همچنین استفاده از علوم مهندسی دیگر وسایل کمک پزشکی و توانمندی برای انسان تولید و اختراع نمایند. مثلا دستگاه تلمبه قلب یکی از همین اختراعات در حوزه مهندسی پزشکی است. خود رشته مهندسی پزشکی گرایش های مختلف و متنوعی دارد.

رشته های تجربی

افرادی که دیپلم علوم تجربی هستند می توانند در شته های ذیل ادامه تحصیل بدهند: پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، زیست شناسی، کارشناسی و کاردانی تکنسین، مدیریت و کمیسر دریایی، بهداشت مواد غذایی، علوم آزمایشگاهی، شنوایی سنجی، بینایی سنجی، پروتزهای دندانی، کارشناس بهداشت عمومی، مهندسی فضای سبز، مهندسی بهداشت محیط، علوم و صنایع غذایی، مهندسی تولیدات گیاهی، مهندسی بهداشت حرفه ای، زیست شناسی سلول ملکولی، مهندسی کشاورزی با چندین گرایش مختلف، رادیولوژی، منابع طبیعی، مهندسی چوب و تولیدات دامی از جمله این رشته های دانشگاهی هستند. در رشته علوم آزمایشگاهی کار آزمایش و تست نمونه های بیولوژیک از بدن انسان ها نظیر خون، ادرار و مدفوع انجام می شود و افرادی که به این موارد حساس هستند، نباید وارد این رشته دانشگاهی بشوند.

در رشته شنوایی سنجی در خصوص تست میزان شنوایی در افراد مختلف آموزش داده می شود. این رشته کاربرد زیادی داشته و دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی می توانند در حوزه تست شنوایی در کارگران صنایع و یا کودکان و افراد عادی مشغول به کار شوند. بینایی سنجی در واقع یک رشته مکمل چشم پزشکی است و افرادی که از این رشته فارغ التحصیل می شوند، می توانند معاینات چشم را البته در یک حوزه معین انجام دهندکه مهمترین آن تعیین نمره چشم است. در رشته بهداشت مواد غذایی فارغ التحصیلان کار بازرسی دام و همچنین گوشت ذبح شده در کشتارگاهها را می توانند، انجام داده و در امور آموزشی و نظارتی و بهداشتی فعالیت داشته باشند. این رشته هم در بخش خصوصی و صنایع غذایی و هم در بخش دولتی بازار کار خواهد داشت. البته اگر به بوی احشام و حیوانات حساسیت دارید این رشته دانشگاهی شاید به درد شما نخورد.

رشته های دانشگاهی علوم انسانی

دارندگان دیپلم علوم انسانی می توانند در رشته های حقوق، الهیات، علوم اجتماعی و آمار، پژوهشگری علوم اجتماعی، مدیریت، علوم سیاسی، علوم اقتصادی،کتابداری، زبان و ادبیات فارسی و عربی، روزنامه نگاری، مددکاری اجتماعی، ادبیات داستانی، دبیری جغرافیا، تاریخ، علوم حدیث، فلسفه، مدیریت بازرگانی، مدیریت هتلداری، راهنمایی و مشاوره، روابط عمومی و برخی دیگر ادامه تحصیل بدهند. هر کدام از این رشته دنیایی از تجربه و کار تئوری و عملی هستند که علاقمندان می توانند، در آن مشغول به تحصیل شوند. مثلا جامعه شناسان در خصوص شکل گیری جوامع، بحران های اجتماعی و نظریه پردازان آن به کار تحقیقی و پژوهشی می پردازند و فارغ التحصیلان این رشته می توانند، بعد از پایان درس خود در هر یک از این زمینه ها مشغول کار بشوند یا اینکه در رشته روابط عمومی اصول و مبانی برقراری ارتباط با افراد و سازمان های مختلف آموزش داده شده و افرادی که در این رشته تحصیل می کنند، باید بتوانند در زمینه روابط عمومی داخلی، دولتی و بین الملل فعالیت کنند.

رشته های دانشگاهی هنر و زبان

هنر و زبان نیز رشته های دانشگاهی متعددی دارندکه برخی از آنها شامل: سینما، عکاسی، چاپ،گرافیک، صنایع دستی، فرش، موزه داری، باستان شناسی، زبان های انگلیسی، فرانسه، آلمانی، عربی، چینی و روسی هستند.

اخذ مدرک معادل دیپلم تا دکتری بر اساس سوابق شغلی:

شماره تماس:02128427862
09918095791
09918095794
09918095785