آموزش مدیریت تخصصی واحدهای اقامتی
ژوئن 13, 2018
راهنمایان اکوتوریسم
ژوئن 14, 2018

درباره بازار بورس

تعریف بازار بورس

کلمه بورس کلمه ای با ریشه فرانسوی می باشد . معنای این کلمه در زبان فرانسه کیف پول است . به منظور آشنایی هرچه بیشتر با مفهوم بورس و بازار بورس ابتدا به ارائه تعریف بازار خواهیم پرداخت . بازار مکانی برای انواع داد و ستدهای تجاری ، معاملات تجاری و انواع فعالیت های اقتصادی است .

بازار مکانی است که به هر دو طرف معامله اعم از فروشنده و خریدار کمک می کند تا در کمترین زمان ممکن و با صرف کمترین انرژی طرف برای کالا و خدمات خود مشتری پیدا کنند و خریداران نیز می توانند کالا و خدمات مورد نظر خود را در اسرع وقت پیدا کرده و با سایر انواع مشابه مقایسه و اقدام به خرید آن نمایند .

بنابراین بازارها بسته به میزان رونق نقش بسیار مهمی در روند انجام معاملات و فعالیت های اقتصادی ایفا می کنند .

تعریف بورس

بازار بورس نیز مکانی است که در آن خریداران و فروشنده گان به انجام فعالیت های اقتصادی خاصی می پردازند .

انواع کالا

کالا ها را بر اساس نوع موجودیت و ارزش آن ها به دو دسته کلی تقسیم بندی می کنند . دسته اول کالاهای واقعی هستند . کالاهای واقعی عبارتند از کالا هایی که قابل رویت بوده و دارای موجودیت فیزیکی هستند . از این قبیل کالاها می توان به زمین ، ماشین ، ساختمان و طلا و هر گونه کالایی که قابل رویت باشد اشاره کرد .

دسته دوم کالا ها را کالاهای کاغذی می نامند .

بازار بورس نه به شکل امروزی  آن اما با معنا و مفهومی شبیه بازارهای بورس امروزی و با اهدافی مانند بازار های بورس امروزی برای اولین بار در اواخر قرن 14 میلادی در کشور هلند برپا شد و به دلایل مختلف نتوانست آنچنان که باید و شاید به فعالیت اقتصادی  خود ادامه دهد .

پس از بازار بورس هلند اولین بازار رسمی بورس دنیا در حدود دو قرن پیش آغاز به کار کرد واین روند تا به امروز ادامه پیدا کرده و نتیجه آن بازار های بورس امروزی است .

انواع بورس

بازارهای بورس را با توجه به حوزه و حیطه فعالیت های آن ها به دسته های مختلفی تقسیم بندی می کنند .
اولین نوع بازاربورس بازار بورس کالا است . این بازار بورس بازاری است که در آن خرید و فروش انواع کالا و به خصوص کالاهای پر مصرف و با ارزش اتفاق می افتد .

این کالا ها عبارتند از اقلامی مانند طلا ، نقره ، نفت ، گندم  و انواع کالاهای با ارزش و پر مصرف دیگر .

دومین بازار بورس بازار بورس ارز است . بازار بورس ارز همانطور که از نام آن نیز مشخص است به خرید و فروش پول رایج کشورهای مختلف دنیا می پردازد .

بازار بورس ارز در همه کشوردنیا مشغول به فعالیت است و از رونق بسیاری نیز برخوردار است اما در ایران به شرایط خاص اوضاع اقتصادی بازار بورس ارز وجود ندارد .

بازار بورس اوراق بهادار :

در بازار بورس اوراق بهادار خرید و فروش انواع دارایی های مالی از قبیل اوراق مشارکت ، اوراق و اسناد سهام  و غیره اتفاق می افتد .

تعریف شاخص بورس

شاخص بورس یکی از اصطلاحات بسیار مهم و پرکاربرد در بازارهای بورس به شمار می رود . در این بخش به توصیف و تفسیر مفهوم شاخص بورس خواهیم پرداخت .

کلمه شاخص بورس معدل کلمه انگلیسی Index  است . مفهوم کلی کلمه شاخص نشانگر است  و مفهوم این کلمه در حوزه بازار بوری به معنای نشانگر تغییرات وضعیت ارزش یک کالا در بازه های زمانی مشخص است و در صورتی که شاخص بورس سهام یک کالا ، سازمان ، ارز یک کشور رشد صعودی داشته باشد به منزله افزایش قیمت و پر بهاتر شدن آن است و در صورتی که شاخص بورس سهام یک کالا ، سهام سازمان ، ارز یک کشور و هر مورد دیگری سیر نزولی داشته باشد به مفهوم کاهش و در برخی موارد سقوط بهای آن سهام مورد نظر خواهد بود .

تعریف شاخص قیمت

یکی دیگر از اصطلاهات بسیار رایج و پرکاربرد در حوزه بازار بورس شاخص قیمت است .
عدد شاخص قیمت نشان دهنده مقدار افزایش و کاهش بورس کلیه شرکت ها و سازمان هایی است که سهام آن ها از سوی سازمان بورس اوراق بهادار مورد قبول واقع شده اند .

علاقمندان جهت ثبت نام با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

02128427862
09918095791
09918095794
09918095785

آدرس سایت: www.irmedi.com