آموزش نوازنده گیتار فلامنکو
ژوئن 26, 2018
MBA نفت ، گاز و انرژی
ژوئن 26, 2018

آموزش نوازندگي سه تار

تعريف ساز 

ساز وسيله اي براي نواختن موسيقي است به عبارت ديگر هر وسيله و ابزاري که به منظور توليد موسيقي به کار برده شود را ساز مي نامند.

سازها را بر اساس نوع آن ها و با توجه به فرم قسمتي که منجر به توليد موسيقي مي شود به دسته هاي زير تقسيم بندي مي کنند.

سازهاي زهي | مضاربي | زخمه اي :

به آن دسته از سازها که که توليد صوت در آنها بوسيله سيم | زه صورت مي گيرد سازهاي زهي مي گويند . اين دسته خود به دسته ديگري تقسيم بندي مي شود که در ادامه به آن ها اشاره خواهيم کرد .

دسته اول از سازهاي زهي سازهايي هستند که  که سيم به وسيله کشيدن و يا اصطلاحا زخمه زدن بوسيله  انگشت يا مضراب توليد صدا مي کنند.

از مشهور ترين اين سازها مي توان به  تار ، سه تار ، تنبور ، گيتار ، عود ، رباب ، ديوان ، قانون ، تارينه و غيره اشاره کرد . اين گروه به سازهاي زهي مضرابي نيز شناخته مي شوند .

گروه بعدي سازهاي زهي گروهي هستند که  که با کوبيدن يک ابزار چکش مانند بر روي سيم توليد صدا مي کنند مانند سنتور وغيره. به اين سازها، ساز هاي زهي کوبشي نيز مي گويند .

اين گروه از سازهاي زهي ، سازهايي هستند که سيم به وسيله کشيدن آرشه ، ايجاد صوت مي نمايد  .مانند کمانچه، قيچک، ويلن وغيره. به اين سازها ، سازهاي زهي آرشه اي نيز  گويند .

آخرين دسته از سازهاي زهي سازهای زهي شستي هستند که در آن ها کوبيدن چکش روي سيم ، به وسيله اي مکانيکي انجام مي گيرد. مانند پيانو .

سازهاي بادي:

ساز هاي بادي آن دسته از سازها هستند که صدا در آنها در نتيجه دميدن هوا به وجود مي آيد. از اين دسته سازها مي توتن به سازهايي مانند : ني ، سرنا ، کرنا ، دوزوله ، بالابال وغيره اشاره کرد .

سازهاي کوبه اي:

به ساز هايي که صوت در آنها دراثر ضربه زدن و کوبيدن حاصل مي شود ساز هاي کوبه اي مي گويند. از معروفترين سازهاي کوبه اي مي توان به تنبک، دف، تمپو و غيره اشاره کرد .

سه تار 

همانطور که در دسته بندي انواع ساز توضيح داديم سه تار در گروه سازهاي زهي مضرابي است .

اجزای تشکيل دهنده سه تار و روش ساخت سه تار

قسمت هاي مختلف سه تار عبارتند از بدنه سه تار که به آن کاسه نيز مي گويند ، دسته ، صفحه ، خرک ، سيم گير ، شيطانک، سيم ها و گوشي ها که در ادامه به صورت مختصر به چگونگي ساخت هر يک ازاين اجزا خواهيم پرداخت. براي ساخت بدنه و دسته ساز سه تار معمولا از چوب مرغوب درختان گردو و توت استفاده مي کنند. جنس سيم هاي ساز سه تار از برنج يا فولاد است .

اجزاي اصلي بدنه سه تار شامل کاسه و دسته است. خرک روي صفحه و سيم گير در قسمت انتهايي کاسه قرار مي گيرد به صورتي که اگر ساز را به صورت ايستاده روي زمين قرار دهيم سيم گير با سطح زمين مماس خواهد شد . در قسمت انتهايي دسته پنجه قرار دارد ، پنجه محل قرار گرفتن گوشي ها است . گوشي ها ابزارهاي تنظيم کوک هستند

در مقايسه سه تار با تار ، سه تار فاقد جعبه گوشي است و گوشي ها به صورت مستقيم بر روي قسمت سرپنجه سوار شده اند.

سه تار داراي چهار سيم است  .اولين سيم ، سيم يکم و از جنس فولاد است ، سيم دوم ، سيم زيراز جنس برنز است ، سومين سيم که همان سيم مشتاق اضافه شده است از جنس فولاد است و در نهايت سيم چهارم ، سيم بم از جنس برنز مي باشد .

کوک کردن سازسه تار

کوک کردن ساز سه تار عليرغم ساده به نظر رسيدن آن به تبحر و مهارت زيادي نياز دارد . در کوک کردن ساز سه تار نت پايه، نت دو بريا سيم يک است و کوک بقيه سيم ها بر اساس سيم اول انجام مي شود. معمولا براي هر دستگاه کوک خاصي در نظر گرفته مي شود که اين کوک با توجه به نوع دستگاه ، احساس نوازنده و تم آهنگ مورد نظر متفاوت است .

علاقمندان جهت ثبت نام میتوانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

09915866772

09915866773

021-71053745

آدرس سایت: www.irmedi.com