مکانیک خودرو
سپتامبر 23, 2018
همه چیز درباره تئاتر
سپتامبر 23, 2018

آشنایی با تصویر سازی

آشنایی با تصویر سازی

تاریخچه تصویرسازی :

تصویرسازی به طور معمولی در ارتباط با پیدایش صنعت چاپ و نشر می باشد. تصویرسازی های کتاب مربوط به قرن میانی، با نام illumination به ندرت به روش دستی کشیده می شود. با اختراع صنعت چاپ در قرن 15 و بیشتر شدن کتاب ها، تصویرسازی بیشتر با گرآورسازی  انجام می گرفت. در اول قرن 18 روزنامه ها و مجلات فروش زیادی و کتاب های تصویرسازی شده تبدیل به رسانه در اروپا جهانی شدند.

درباره ی تصویر سازی چه میدانید ؟

تصویر سازی از شاخه های کاربردی هنر می باشد که تصویرگر برای بیان ایده ها و دریافت خود از عناصر تجسمی به بهترین شیوه سود می برند. در دنیای دیگر از معاصر، هنر دیگر معنای گذشته خود را ندارند. یکی از شاخه های جدید و البته جالب امروز در دنیای هنرهای تجسمی، رشته تصویرسازی یا تصویرگری است.

رشته تصویرسازی نماد جدید و مربوط به عصر معاصر است. در زمان قدیم هنرمندان به امور نقاش، نگارگر، مجسمه ساز، حجار، قلم زن و … می نامند.  با پیشرفت  آثار مکتوب شبیه کتاب و رساله حرفه تصویر سازی توانست به موقعیت خود دست یابد و توانست در قالب متن ها ادبی، حماسی و مذهبی و علمی و … به حیات خود ادامه دهد.

انواع مختلف تصویرسازی :

هنر تصویرسازی را به دو بخش تصویرسازی داستانی و تصویرسازی تبلیغاتی معرفی می نمایند.

اشنایی باانواع تصویرسازی :

 • تصویرسازان نشریات : تصویرسازان نشریات در روزنامه ها و مجلات بیشتر به عنوان کاریکاتوریست های اجتماعی سیاسی یا تصویرسازان خبری فعالیت می نمایند.
 • تصویرسازان کتاب ها : تصویرسازان کتاب ها اغلب عنوان ها و موضوعات را به شکل طرح جلد یا زمینه های داستانی در کتاب های داستانی تصویر سازی می کنند.
 • تصویرسازان تبلیغاتی : تصویر سازی اعلان های تبلیغاتی، آگهی های تجاری و تصویرسازی مربوط به بسته بندی محصولات مصرفی مانند مواد غذایی و دارویی بر عهده تصویرسازان تبلیغاتی است.
 • تصویرسازان بنیادی و موسسات و نهادها : تصویرسازانی که پیغام های  موسسات و نهادهای هنری و اجتماعی ، ورزشی ، علمی را به مخاطب خود می رساند.
 • تصویرسازان بین المللی : در آثارهای تصویرسازان بین المللی نژادهای فرهنگی ، بومی، جغرافیایی ملت ها و کشورها به چشم می خورد.
 • تعریف تصویرگری :

  تصویرگری شغلی می باشد که در آن تصویرگر موضوعی یا نوشته ای را تصویر می نماید و در قالب آن موضوع و مطلب نقش می سازد. به همین علت تصویر گری با تصویر سازی متفاوت است.

  به زبان ساده تری می توان گفت : کار تصویرگری عبارت است از تجسم دیداری یک موضوع، مفهوم یا احساس ، برای ارایه و دریافت بهتر آن.

  تصویرگری اختلاف هایی نیز با هنر نقاشی دارد. به این صورت که تصویرگری، وابسته به متن یا وابسته به کاربرد آن است.

  در صورتی که نقاشی این چنین نیست، هر چند که نقاشی هم در مواردی برای کاربردهای تعیین شده ای ساخته می شوند.

  نقاشی بیان عواطف است که به عناصری مانند رنگ، کمپوزیسیون و …. وابسته است. شاخه مهم تصویرگری یک جریان ارتباطی است.

  تصویرگری ارتباط بین نقاشی و گرافیک می باشد و سعی در افزایش دارد، اما نقاشی تک فریمی است.

  تصویرگری برعکس نقاشی چارچوبی دارد و به علت هایی مانند ارتباط با مخاطب، محتوا و زمینه های متن و با توجه به بازار کار و هماهنگی بین مخاطب و تصویر باعث محدود شدن تصویرگری می گردد و باعث می شود آزاد بودن در کار از تصویرگر گرفته شود.

  تصویرسازی آن است که برای یک متن یا موضوع داستانی سعی می شود تصویر سازی نمایند. به عبارتی دیگر تصویری که متن داستانی ترسیم می شود تمام کننده  آن متن داستانی است.

  در اصل وظیفه تصویرسازی کمک به ببننده برای بهتر متوجه شدن و هر چه بیشتر نزدیک شدن به داستان و روایت ها است.

  در تصویرسازی نباید دقیقا همان چیزی که در متن آمده است یه تصویر بکشد، بلکه باید سعی شود قسمت هایی که به چشم نویسنده نمی خورد به او نشان دهد و این گونه است که می گوییم تصویرسازی کامل کننده داستان و یاری دهنده نویسنده است.

  ریشه لغت تصویرسازی illustration از انگلیسی میانه سرچشمه گرفته شده از کلمه illustration که ریشه فرانسوی لاتین را داراست و به معنی روشنایی، روشنگری معنوی یا فکری است.

   

 • اشنایی با تصویرسازی جدید :

  یک هنرمند تصویرگر از صورت های وسیع و تکنیک و سبک ها، از جمله نقاشی، کولاژ، مونتاژ، طراحی دیجیتال، چند رسانه ای و مدل سازی 3D استفاده می کند. بیشتر تصویرگران این دوره جدید به صورت مستقل کار می کنند. با توجه به هدف، تصویرسازی ممکن است پرمعنا، بسیار تکنیکی، سبک وار یا واقع گرایانه باشد.

 • جهت اخذ مدرک دوره تصویرسازی بصورت غیرحضوری باشماره تلفن های زیرتماس بگیرید.
 • 02128427862
  09918095791
  09918095794
  09918095785